3B Yapı Modelleme

BGS nokta bulutundan (ALS veya fotogrametrik) 2B planlara kadar geniş bir yelpazeden gelen verilerle sayısal 3B bina vektörlerinin oluşturulabilmesi için gerekli araçları sağlamaktadır. Sunduğumuz araçlar bu 3B vektör modellerini otomatik olarak oluşturulurken, daha yüksek doğruluk seviyesi için özel araçlarla elle müdahaleye de izin vermektedir. Bu araçlar sadece bir bina modelinin topolojisinin korunmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların onu semantik verilerle tamamlamasına da olanak sağlar.

BGS’nin bina modelleme için sunduğu araçlar en yaygın olarak kullanılan ayrıntı düzeyine (LOD 2) yöneliktir. LOD 2 seviyesinde çatı şekilleri ve çatıların genel yapısı gösterilir, ancak duvarlar sadece düz dikey çokgenlerdir. Bu detay seviyesindeki modeller otomatik olarak elde edilebilir. Daha yüksek detay seviyeleri için diğer bazı yarı otomatik araçlar da BGS tarafından sağlanmaktadır.

BGS araçları, 3B bina modellerinin oluşturulması için nokta bulutu verilerinin otomatik olarak sınıflandırılmasına alternatif olarak çizgisel elemanlarını da kullanabilmektedir. Çizgisel elemanlar; dış kenarlar, yükseklik atlamaları boyunca iç kenarlar ve kesişme çizgileri gibi farklı çatı detaylarını temsil etmeli ve her bina için kapalı bir çizgiler ağı oluşturmalıdır.

BGS araçları, semantik veriler de dahil olmak üzere eksiksiz 3B bina modelleri oluşturmak için 2B planlarını da kullanabilmektedir.

LinkedIn
YouTube
Instagram
Facebook